Dostizeniya  Ustremlenie Missiya  Mudrost  Vzaimootnosheniya  Sostoyanie  Zdorovie 
Одомашнений та безпечний

Українська традиція (чи то український фольклор) знає багато істот, які дуже люблять шкодити людям. Але не такий страшний чорт, як його малюють, особливо якщо його малюють на українській землі – хіба на наших теренах може прижитися щось дуже лихе, з чим неможливо впоратись?

Наші діди-прадіди, надзвичайно мудрі, спостережливі і завбачливі люди, навчилися боротися з усією нечистю, а якщо не боротися, то мирно з нею жити, або ж «одо- машнити» і привчити до порядку і гарних манер. До того ж не всі ці сили злі, деякі створіння дуже миролюбні, якщо їх поважати.

Наприклад, домовик. Чомусь дуже багато людей сприймають його як нечисту силу, що може завдавати шкоди. Вважається що саме він винен у домашніх розладах, негараздах, робить шкоду, одчиняє двері та вікна, грюкає на горищі, душить сонних людей, лякає дітей, шпурляє посуд.  

Насправді ж домовик – це не якийсь там дідько, а дуже мирна хазяйновита істота, хоч і досить меркантильна: домовики живуть там, де їм вигідно, але платять господарям добром за добре ставлення. Якщо домовик полюбив господаря або господиню, то стежитиме за чистотою, доглядатиме за дітьми, домашніми тваринами, вестиме суворий облік майна, попереджатиме про зміни в житті, захищатиме будинок від злодіїв, пожеж, нечистої сили.

Зло домовик робить лише тоді, коли хтось робить йому зло, або ж коли в оселі що-небудь йде не так, як він вважає за потрібне. Живе домовик у печі, під піччю чи в запічку, або на горищі, або під порогом хати, може мешкати під ліжком, інколи оселяється на вінику.

Насправді ж домовик – дуже мирна хазяйновита істота

Домовик рідко показується людям, мало хто його бачив, найчастіше його можна почути. Він чимось шурхотить, бродить ночами по кімнатах, зітхає і бурмоче… Якщо йде на контакт, то найчастіше приймає обриси маленького хлопчика, або маленького дідка у вивернутому кожусі, може показатися бараном, коровою, котом, пташкою, бо дуже любить домашніх тварин. До речі, якщо ви бачите, що ваш улюблений кіт чи собака лежить на спині й радісно махає лапами в повітрі – це знак того, що його лоскоче домовик.

Будь-яку «нечисть» можна «одомашнити» і привчити до гарних манер

Люди кажуть таке: як загримить домовик посудом – будь обережний із вогнем; як заохає, заплаче – до горя; як намочить когось вночі – про хворобу попереджає. Але якщо вночі лапою своєю м'якою погладить або сміятися почне чи на гребінці заграє – це до радості. Часто він являється людям у напівсні, навалюється на них, душить. Це відбувається, якщо має статися щось справді важливе. Не варто лякатися, кра- ще запитайте: «До добра чи до лиха?». Домовик відповість.

Також домовик часто ховає речі, якщо хоче уберегти вас від чогось лихого. Наприклад, сховає ключі від машини, якщо відчуває, що вам краще запізнитися, шукаючи їх, ніж виїхати вчасно. Врешті-решт він повертає вам вашу річ – коли точно знає, що ви в безпеці. А ще домовик допомагає знайти зниклі речі. Потрібно просто попросити: «Хазяїн-панотець, допоможи, підкажи, де лежить те і те», або станьте в куток кімнати і зверніться до домовика: «Домо- вик, домовик, пограй і віддай».

До речі, домовик, піклуючись про вас, витрачає свою енергію, тому потрібно підгодовувати його, щоб він був добрим. У гарних родинах після вечері завжди залишали на столі їжу для домовика. Годиться пригощати його й на великі свята. 

Необхідно знати і про звички, що не подобаються домовику. Він не терпить свисту і через це може навіть залишити будинок. Дратує домовика й тютюновий дим. Так само ніколи не варто залишати на ніч на столі предмети, що ріжуть, і деякі продукти (цибуля, часник, перець, сіль) – усе це дуже заважає домовику захищати ваш будинок.

Якщо ж ви надумали переїздити, не забувайте про домовика, заберіть його з собою. Для цього потрібно покласти на підлогу мішок і сказати: «Дідусю мій, ходімо зі мною». Або вночі залишіть хліб із сіллю, чашку молока і скажіть: «Господарю, помічник мій любий! Даю тобі новий дім, ходімо зі мною». Потім покладіть у мішечок шило або вуглинку, як матеріальне втілення домовика, і сміливо вирушайте на нове місце проживання. Також, як уже зазначалось, домовики живуть на віниках, тому інколи просто варто взяти з собою віник із старої оселі, і домовик на ньому переїде в нову. 

Не залишайте домовика в оселі, де ніхто не живе, без людського товариства він стає злим і агре- сивним. На жаль, такого домо- вика новим мешканцям оселі доведеться проганяти, позаяк не- можливо знову привчити його до людей.

Якщо у вас ніколи не було домовика, ви можете привабити його. Адже у будинку, де немає такого «господаря», порушується сон, часто ламаються речі, зникають тварини, стає темно, холодно, настає смуток. Потрібно на моло- дий місяць, коли почне вечоріти, поставити два блюдечка під грубкою або біля духовки. В одне блюдце налийте молоко і скажіть: «З'їж, господарю, відпий, зали- шайся зі мною». В інше блюдце відкладіть дещо з того, що у вас на столі, поставте до першого блюдечка і промовте: «З'їж, дідусю, скільки хочеш, і живи в мене». Якщо ви робитимете все щиро і з вірою, то у вас обов'язково осе- литься домовик.

Вірити чи не вірити – діло ваше, але оберігати свою оселю – справа свята, і професійний помічник може стати тут у пригоді.

Юлія Ілик

Колесо Жизни №92 или №10 2015

...

Написать отзыв
Отзывы «Одомашнений та безпечний»

Ваше имя *:

E-mail *:

Текст сообщения *: