Dostizeniya  Ustremlenie Missiya  Mudrost  Vzaimootnosheniya  Sostoyanie  Zdorovie 
КОЛИСКОВА. ПОСЛАННЯ В МАЙБУТНЄ

Найдорожча пісня, з якою мати колисала... Це один із найперших уроків любові, не існує в світі пісні, яку можна порівняти зі колисковою. Через колискову дитині з перших днів передається мудрість предків, пам’ять віків…

Колискові пісні є ключем до розуміння нашої природи, переоцінити їх значення неможливо. Нове життя тільки зароджується, а дитина вже активно спілкується з мамою, чує її голос, звикає до нього, звикає до постійності присутності мами. А коли дитина народжується, важливо підтримувати цей зв'язок. Колискова чудово виконує цю функцію, адже тихий повільний спів матусі заспокоює, заколисує дитину, дає їй відчуття захищеності, гасить всі тривоги, формує довіру до світу.

Колискові захищають малюків від стресів, від емоційної нестійкості. Мамин тембр голосу та ритмічність колискових позитивно впливають на вестибулярний апарат та рухову координацію дитини. Колискові сприятливо впливають на мовлення малюка. Останні дослідження показали, що за допомогою співучих колискових у дитини поступово формується фонетична карта мови, малюк краще сприймає і запам'ятовує емоційно

забарвлені слова і фрази, а значить, раніше почне розмовляти. Коли дитина підростає, колискова допоможе познайомити її з навколишнім світом, побутом, традиціями, сформувати потрібні моральні якості, розвине творчу уяву і пам'ять.

І найголовніше: колискова -- це оберіг, заколисуючи дитину, мама і тато (найрідніші люди) вкладають у тиху пісню могутні символи (інколи навіть не помічаючи цього), бажаючи дитині добра, здоров’я, благополуччя, радості, гарного сну, тим самим оберігаючи маля від негативного впливу. Можливо, саме тому колискові допомагають малюку швидше одужати, коли він хворіє.


СВОЯ ПІСНЯ З НАРОДНОЇ КОЛЕКЦІЇ

Сьогодні матусі вже не співають колискових своїм дітям самі, а вмикають записи, вважаючи, що не мають вокальних даних. Але уміння співати тут взагалі не важливе! Дитина не оцінює вас і не розуміє, вмієте ви співати чи ні. Колискова -- це емоційний контакт із дитиною, тому важливо, щоб малюк чув саме голоси членів сім`ї, відчував їх вібрації, а не вібрації професійного, але чужого виконання через динаміки.

Ви самі можете слухати колискові, розучувати їх, а потім переспівувати дитині самостійно. Українська традиція багата найрізноманітнішими колисковими, кожна мама, співаючи

своєму малюкові колискову, вносила в неї щось нове, дитина запам’ятовувала це, передавала своїй дитині, теж вносила щось своє, і так з покоління в покоління створювалась народна колекція колискових. Обирайте будь-які, користуйтесь, співайте своєму малюкові.

Вносьте щось своє, не бійтеся складати свої колискові. Не важливо, маленька у вас дитина, доросла або ви тільки мрієте про малюка. Складіть свою колискову для ще ненародженої дитини, для майбутнього внука, для племінників, маленьких братів і сестер.

Коли мій син був ще малим, чоловік часто складав із ним колискові пісні. Заходжу якось до кімнати, а вони лежать, чоловік щось наспівує про крокодильчика, а син доповнює. Так слово за слово -- і вони вдвох засинають. Син досі пам’ятає ту колискову.


З ПОБАЖАННЯМИ ДОБРА

Колискова -- це ваш витвір, ви вільні закласти в неї, що вам забажається для свого малюка, варто тільки почати -- і слова поллються самі собою.

Якщо не знаєте з чого почати, то ось декілька порад.

1. Визначте, для чого ви складаєте колискову. Що ви хочете дати малюкові в цій колисковій?

Наприклад, у вас ще зовсім маленька дитина і ви хочете заколисати її, припросити до гарного, здорового сну. Зробити це вам допоможуть різноманітні образи.

Сон, дрімота -- це міфічні істоти антропоморфного характеру, тобто вони уподібнюються

до людей: ходять, розмовляють між собою, розподіляють обов’язки: «Ти будеш колисати, а я буду присипляти».

Кото (напівміфічна істота) -- кіт, символ оберегу дому, спить міцно, засинає швидко). «Ой на кота воркота, на дитину дрімота. Як буде кіт воркотати, то дитина буде спати», «Ходить кіт по горі, носить сон в рукаві».

Птахи у колискових співвідноситься з сюжетами про присипання дитини на дворі: «Ой люлі-люлі, прилетіли гулі», «Люлі-люлечка, прилетіла зозулечка».

Рослини, квіти теж є у колискових, найчастіше ті, що мають заспокійливу дію (рута-мята, хрещатий барвінок). «Дали йому квіточки: одну квіточку сонливою, а другу дрімливою, а третю щасливую».

Колискові призначені не тільки для присипляння. Як ми вже зазначали, можна скласти для дитини колискову-оберіг, як замовляння, бажання оберегти від зла, сприяти здоров’ю і швидкому зростанні. Важливо, щоб у вашій колисковій бажане обов’язково стало дійсністю,

а слово -- ділом. Звертайтесь із проханням захистити та оберегти вашого малюка до Бога, сил природи, вогню, води, землі-годувальниці, сонця, місяця. Використовуйте словесні формули побажання дитині, наприклад такі: «Льон збирала, тонкі нитки пряла, сповиточки ткала. Ой, біленькі ткала, доленьку прохала, щоб було дитя вродливе, щоб було дитя щасливе».

За допомогою алегоричних форм у колисковій можна привчити дитину бути обережною, уникати небезпеки: «Ой ти, коту, коту, не лізь на колоду, бо впадеш у воду».

Також можна формувати певні моральні якості, отримати уявлення про норми поведінки та необхідність дотримуватися їх: «А-а, коточок! Украв у баби клубочок да поніс до Галі, положив на лаві. Стала Галя кота бить: «Не вчись, коте красти, да вчись робить».

2. Використовуйте у колискових переважно іменники і дієслова, так дитина зможе реально сприймати і запам’ятовувати їх, тим самим збагачуючи свій словниковий запас.

3. Вкладайте у пісню всю свою душу, а під час виконання будьте спокійні та в гарному настрої.

4. Час від часу міняйте репертуар.

5. Використовуйте колискові зі свого дитинства або ж фольклорні і на їх основі складайте свої.

Співайте колискові дітям, це допоможе їм вирости врівноваженими і доброзичливими.

Через цю ніжну пісню ми можемо передати дитині найсильніші емоції і почуття -- ласку, любов, турботу. Вони народжуються в душах тих, хто співає, і тих, хто слухає, а це об'єднує, зміцнює і надихає.

 

Автор: Галина Козлова, директор Київського міського центру сім’ї «Родинний дім»

...

Написать отзыв
Отзывы «КОЛИСКОВА. ПОСЛАННЯ В МАЙБУТНЄ»

Ваше имя *:

E-mail *:

Текст сообщения *: