Dostizeniya  Ustremlenie Missiya  Mudrost  Vzaimootnosheniya  Sostoyanie  Zdorovie 
Ошібана: пошук гармонії

У своїй неповторній таїні природа дарує нам натхнення. Натхнення породжує дію. Дія живих рук дарує світові зримий образ. Флористичні роботи дозволяють нам не лише відчути, але й побачити подих природи. Знана в Україні та за її межами художник- флорист Тетяна Бердник створює живі картини в техніці «ошібана». Сьогодні вона розкриє деякі таємниці своєї творчості, допоможе зрозуміти, як переплітаються натхнення майстра і турботливо зібрані квіти, пелюстки, листя, як тиша природи починає говорити до тих, хто вміє її слухати.

Коли людина приходить у цей світ, вона вже закодована жити в гармонії з природою. Рослини, що її оточують, стають невід’ємною частиною її буття. Для українців як творчої нації рослинний світ завжди мав виняткове значення. Таким чином і з’явилося, прижилося і розвинулось в Україні стародавнє мистецтво живопису без використання фарб і пензля, а винятково за допомогою висушених рослин. Називається воно «ошібана» і прийшло до нас із Далекого Сходу.

Японці історично тримають пальму першості у майстерності квіткового аранжування та створення картин із рослин. Ікебана, «жива квітка», та ошібана, «засушена квітка» – понад 600 років це мистецтво є своєрідними культурними візитівками цієї країни. Але якщо ікебана обмежена рамками квіткових композицій, то ошібана дає можливості для втілення найяскравіших фантазій! Суть її в тому, що, збираючи і засушую- чи під пресом квіти, трави, листя, кору і наклеюючи їх на основу, автор створює пласке зображення – орнаменти, пейзажі, натюрморти, портрети та сюжетні картини. 

 

САМУРАЇ ТА ОШІБАНА

Тривалий час ошібана в Японії була привілеєм лише чоловіків і навіть входила до освітньої програми «Шлях воїна» японських самураїв. Це зовсім не дивно, оскільки саме тут можна виховати терплячість, спостережливість, точність рухів, зосередженість. А починаючи з XVII сторіччя і фактично до наших днів мистецтво створення квіткових букетів є обов’язковим елементом освіти і японських жінок. Сьогодні понад мільйон японців мають ошібану за хобі.

 

ОШІБАНА ЯК МЕДИТАЦІЯ

Японія – країна медитацій, усі її звичаї та церемонії спрямовані на пізнання різних енергій, гармонії, на якомога щільніше єднання з навколишнім світом. А що, як не квітка є потужним акумулятором природної енергії, уособлюючи в собі силу вітру, сонця, води, землі? Працюючи з рослинами, майстер ошібани відчуває не лише творчу насолоду. Як жодне інше мистецтво, ошібана допомагає нам, урбанізованим, хоч трохи відійти від стресів, маячні, цейтнотів. Сам процес збору, засушування, підготовки та праці з рослинним матеріалом діє не гірше медитативних практик. Стимуляція нервових закінчень на подушечках пальців «вмикає» позитивні емоції у мозку. Вже через 15-20 хвилин роботи зникають втома, роздратування, голова звільнюється від гнітючих думок. Під час роботи з рослинами майстер досягає особливого стану (в Японії він навіть має назву «саторі») – тотальної присутності у моменті, своєрідної нірвани.

 

ЯК ЦЕ ПОЧАЛОСЬ У НАС

Пресування рослин у вигляді гербарію відоме в Європі з часів Середньовіччя. Цим захоплювалися Чарльз Дарвін, Леонардо да Вінчі, Йоганн Вольфґанґ фон Ґете… І ми не гірші! Є свої чудові майстри і в Україні, хоч ошібана у нас ще досить молода – їй близько 40 років. Наші художники зуміли збагатити це стародавнє мистецтво унікальним українським колоритом. Однією з перших почала працювати у цій техніці народний художник Валентина Чаус. Її глибоко національні, гігантські за розмірами роботи із соломки, сухоцвітів, осіннього листя, насіння та коріння часто прикрашали фойє вуличних кафе, ресторанів, виставкових залів. Усе своє життя присвятила квітам Ніна Мінченко – метр української ошібани. Згодом свою любов до рослин вона перенесла на полотно – почала створювати «квіткові» картини. Мені пощастило бути ученицею Ніни Федорівни, наша творча дружба поріднила серця на довгі роки. 

У 2003 році разом із однодумцями я заснувала унікальне творче об’єднання «Палітра Флори», до якого сьогодні входять 16 майстрів ошібани з різних куточків України. Щорічно наші роботи виставляються у найкращих залах та галереях Києва.

 

ЧОМУ ОШІБАНА?

Популярність ошібани з кожним роком набирає обертів. Як на мене, це один із найдемократичніших видів мистецтва. Вона не вимагає великих матеріальних затрат, доступна в будь-якому віці, має нескінченну рослинну базу для унікальних творчих ідей – до наших послуг садові, лугові, лісові, гірські, домашні, навіть водні рослини! На відміну від ікебани, ошібана зберігається десятками років, не потребує спеціального догляду. Сьогодні ошібана вийшла за рамки традиційних картин і пропонує себе на склі (флоровітражі), на свічках, як рослинний декупаж предметів побуту, слугує матеріалом для виготовлення листівок та жіночих прикрас (екобіжутерія). Майстер ошібани використовує виключно ручну працю, яка ніколи і за жодних умов не буде перенесена на промислову основу. Це злиття ремесла та високого мистецтва, яке вимагає від людини особливої життєвої філософії. Звідси шанування і висока комерційна ціна таких робіт, що для майстра є важливою складовою успіху. 

Ніколи не замислюйтесь над тим, чи є у вас час для такого заняття. Куди б не закинула вас доля – чи на рідну дачу, чи на екзотичні острови – просто візьміть у дорогу кілька старих книжок. До речі, Україна – найблагодатніший край за різноманітністю флори, адже у нас можна знайти все необхідне для флористичного живопису. Подаруйте рослині друге життя в ошібані, а разом із тим наповніть і своє новим змістом!

 

Тетяна Бердник, художник-флорист. Авторські майстер-класи, презентації, виставки, тел.: +38 (063) 446-49-57, +38 (067) 971-13-77 floristika.org.ua

Колесо Жизни №96 или №3 2016

...

Написать отзыв
Отзывы «Ошібана: пошук гармонії»

Ваше имя *:

E-mail *:

Текст сообщения *: